تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

يک مقايسه روان‌شناسانه بين شخصيت‌هاي درون‌گرا و برون‌گرا

  65 درصد نوابغ، درون‌گرا هستند  بعضي‌ها ترجيح مي‌دهند که تنها باشند و تنها کار کنند و بعضي برعکس، ترجيح مي‌دهند در جمع زندگي کنند و با يکديگر کار کنند و بيشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادي که جزو دسته اول هستند، درون‌گرا و به آن دسته از افرادي که در دسته دوم هستند، برون‌گرا مي‌گويند. بيشتر ما با افرادي که سبک فکري آنها با سبک فکري ما هم‌سويي دارد، راحت‌تر و خودماني‌تر هستيم. روان‌شناسان مي‌گويند نويسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه کشتي و هواپيما و پذيرايي هتل‌ها معمولا برون‌گرا هستند.


  افراد درون‌گرا با امور دروني سر و کار دارند. مي‌توان گفت آنها افرادي هستند که به درون توجه مي‌کنند. درون‌گرايي، ويژگي افرادي است که تودار هستند و به درون‌‌نگري، وظيفه‌مداري، کناره‌گيري از ديگران و گاهي ناآگاهي اجتماعي گرايش دارند. آنها تمايل دارند که به تنهايي کار کنند و برتري آنها ضرورتا استفاده از هوش در مورد اشيا و عقايد، جداي از ديگران است. تيپ‌هاي احساسي، درون‌گرا هستند و تفکر همراه با قضاوت‌شان نشان مي‌دهد. که آرام و جدي باشند و براي کسب موفقيت، به طور دقيق بر امور مربوطه متمرکز شوند. آنها متقاعد شده‌اند که عمل‌گرا، نظم‌پذير، واقع‌گرا و قابل اطمينان باشند و به حقيقت امر توجه کنند و در محيط بيروني زندگي خود بيشتر با تفکر عمل کنند. اما در محيط زندگي با احساسات عمل کنند افراد برونگرا بيشتر به محيط بيرون گرايش دارند و مردم‌دار هستند. غالبا داراي حساسيت اجتماعي هستند و از آنچه براي ديگران اتفاق مي‌افتد، آگاهي دارند. آنها تا جايي که ممکن است دوست دارند با ديگران کار کنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به صورت گروهي کار کنند احتمالا وقتي با يکديگر کار مي‌کنند، بهتر ياد مي‌گيرند. افراد برون‌گرا مايل‌اند برون‌گرا و مردم‌مدار باشند.

  افراد درون‌گرا و برون‌گرا به طور متوسط در دو انتهاي مخالف يک خط قرار دارند. افراد درون‌گرا چون ترجيح مي‌دهند به تنهايي کار کنند، ممکن است در فعاليت‌هاي گروهي دچار اضطراب شوند. البته اين به آن معنا نيست که افراد درون‌گرا به هيچ‌وجه نبايد کار گروهي انجام دهند و يا افراد برون‌گرا نبايد به تنهايي فعاليت کنند. آنچه مسلم است، اين است که افراد بايد ياد بگيرند که در موقعيت‌هاي مختلف انعطاف‌پذيري بيشتري داشته باشند.


  این مطلب تا کنون 52 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 بهمن 1390 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158529
 • بازدید امروز :123694
 • بازدید داخلی :5544
 • کاربران حاضر :139
 • رباتهای جستجوگر:396
 • همه حاضرین :535